Milyonları ilgilendiren karar! O paralar ödenecek...

Yargıtay; zorla , baskı ve tehdit ile özgür iradesi olmadan istifa dilekçesi imzalattırılan işçiye ihbar tazminatı da ödenmesi gerektiğine hükmetti.

haber7
0

Ustabaşı olarak çalıştığı iş yerinde , patron ve oğullarının baskısı sonucu istifa dilekçesi imzalattırılan işçi , ertesi gün soluğu Cumhuriyet Başsavcılığı nda aldı. Savcılıktaki ifadesinde baskı ve zorla istifa dilekçesi imzalattırıldığını anlatan işçi , mağdur edildiğini öne sürdü.

 

Savcılık , takipsizlik kararı verdi. İşçi bu kez soluğu 4. İş Mahkemesi nde aldı.İşveren ve oğullarının kendisine zorla , baskı ve tehdit ile özgür iradesi olmadan bir belge imzalattıklarını ileri süren işçi kıdem ve ihbar tazminatı ile bir kısım işçilik alacaklarının tahsilini talep etti.

Davalı işveren ise; davacının kendi isteği ile işten ayrıldığını , Savcılığa yapmış olduğu şikayetin takipsizlik ile sonuçlandığını belirterek , davanın reddini savundu.

Mahkeme , toplanan deliller ve bilirkişi raporu doğrultusunda , davacının. sözleşmesini kendisinin feshettiği , fesihte haklı olduğu gerekçesiyle davanın kısmen kabulüne  karar  verdi. Her iki taraf da kararı temyiz etti.

Yargıtay 22. Hukuk Dairesi , emsal nitelikte bir karara imza attı. Kararda , "Somut olayda , her ne kadar Mahkemece davacının iş sözleşmesini istifa dilekçesi ile kendisinin feshettiği , ancak fesihte haklı olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ancak; davacı iş sözleşmesinin davalı işveren tarafından feshedildiğini ve dosyada bulunan ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
2 + 9 =