Çin ve AB'den Trump'ı çıldırtacak hamle!

Fransa , Almanya ve Avrupa Komisyonu liderleriyle bir araya gelen  Çin  Devlet Başkanı , Pekin ile Avrupa'nın birlikte ilerlediğini , ama aralarındaki şüpheleri aşmaları gerektiğini söyledi.

haber7
0

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping , ABD Başkanı Donald Trump ın ticaret savaşları çıkarma , anlaşmaları bozma ve ittifakları sarsmasına karşılık niteliğinde bir Avrupa turu gerçekleştiriyor.

 

 

İtalya da önemli anlaşmalara imza atan , Fransa da Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron la önemli bir görüşmede bulunan Şi , Paris te bu kez Macron , Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Avrupa Birliği nin (AB) icra organı Avrupa Komisyonu nun yetkilileriyle biraraya geldi.

ŞÜPHELERİ YOK ETMELİYİZ

 

 

Çin lideri , Çin ile Avrupa nın birlikte ilerlediğini , ama aralarındaki şüpheleri aşmaları gerektiği mesajını verdi.Ortak basın toplantısında "Elbette aramızda farklılıklar ve rekabet var , ama bu olumlu bir rekabet" diyen Şi , "Birlikte ilerliyoruz. Şüphelerin bizi sürekli geriye doğru baktırmasına izin vermemeliyiz" vurgusu yaptı.

Toplantıda Çin in AB üyesi ülkelerle ikili anlaşmalar üzerinden Avrupa ya muazzam yatırım yaparak nüfuzunu artırmasıyla ilgili endişeler de gündemdeydi.Çinli mevkidaşına AB nin birliğine saygı göstermesi çağrısı yapan Macron , doğal olarak AB liderlerinin büyük ortaklarından AB nin birliği ile tüm dünyaya taşıdığı değerlerine saygı göstermesini beklediklerini söyledi.

Avrupa ile Çin arasında emsal oluşturacak ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
3 + 8 =