Terör saldırısı sonrası Yeni Zelanda'dan yeni hamle!

 Yeni  Zelanda'nın  Christchurch  kentindeki 50 kişinin hayatını kaybettiği , 50 kişinde yaralandığı  Terör  saldırısının araştırılması için Kraliyet Soruşturma Komisyonu kurulduğu bildirildi.

haber7
0

Radyo Yeni Zelanda’nın (RNZ) haberine göre ülkenin Başbakanı Jacinda Ardern , bakanlar kurulu toplantısının ardından yaptığı açıklamada , Christchurch teki Al Noor ve Linwood camilerine yapılan saldırısını Kraliyet Soruşturma Komisyonunun araştıracağını söyledi.

Yeni Zelandalıları ve Müslüman toplulukları kederlendiren terör saldırısının nasıl geçekleştiği konusunda haklı sorular sorulduğunu hatırlatan Ardern , "Kurulan Kraliyet Soruşturma Komisyonu saldırıyı önlemek için neler yapılabileceğini veya yapılması gerektiğini inceleyecektir" ifadesini kullandı.

Komisyonunun , Hükümet Haberleşme Güvenlik Bürosu (GSCB) , Güvenlik İstihbarat Servisi (SIS) , Polis , Gümrük , Göçmenlik ve diğer ilgili kurumları inceleyeceğini ifade eden Ardern , "Bizim planımız  Yeni Zelanda  nın güvenli ve böyle bir şeyin hiç bir zaman bir daha tekrarlanmamasını sağlamak" dedi.

Ardern , Kraliyet Soruşturma Komisyonunun iki yada üç hafta içerisinde raporunu tamamlayacağını sözlerine ekledi.

MUHALEFETTEN KOMİSYONA DESTEK

Yeni  Zelanda  da ana muhalefette bulunan Ulusal Parti lideri Simon Bridges , güvenlik ve istihbarat teşkilatlarının Kraliyet Soruşturma Komisyonu tarafından soruşturulmasına destek verdiklerini açıkladı.

Ülkenin en yüksek soruşturma ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
6 + 8 =