Kırşehir'e 30 milyon dolarlık jeotermal sera yatırımı

Türkiye'nin önemli  jeotermal  kaynaklara sahip kentlerinden Kırşehir'de , 30  milyon   dolarlık  yatırımla yaklaşık 400 kişiye istihdam sağlayacak  jeotermal   sera  yapılıyor.

haber7
0

Merkeze bağlı Karakurt köyündeki 477 dekar arazide üç etap halinde özel sektör tarafından tamamlanacak  jeotermal   sera  için temel atma töreni düzenlendi.

Törende konuşan  Kırşehir  Valisi İbrahim Akın , tarım ve hayvancılık şehri olan  Kırşehir  in aynı zamanda büyük bir  jeotermal  potansiyelinin de bulunduğunu söyledi.

Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi nin (AEÜ)  jeotermal  ve tarımda pilot üniversite ilan edilmesinden sonra bu alanda ciddi bir ilgi olduğunu ifade eden Akın , şunları kaydetti:

"Kurulacak tesise üniversitemiz teknik destek verecek ve üretimin artırılması noktasında gereken gayreti gösterecek. Bu tür tesislerin bir yandan üretim diğer yandan da istihdam boyutunu önemsiyoruz. Üretilen ürünler iç piyasadaki ürün varlığımızın artırılmasına hem de ihracat durumunda döviz varlığımızın artırılmasına sebebiyet verecek. İnşallah burada yaklaşık 400 kardeşimiz ekmek yiyecek. Bu yatırım için üretici firmamıza teşekkür ediyor , başka bölgelerimizde de benzer yatırımları yapmalarını bekliyoruz. Firmalarımıza yatırım noktasında gereken kolaylığı göstereceğiz."

Jeotermal Kaynaklı Belediyeler Birliği (JKBB) ve  Kırşehir  Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci de temeli atılan tesisle hem bölgeye hem de Türkiye ekonomisine ciddi bir katkı yapılacağını belirtti.

Kırşehir in  jeotermal  kaynaklarının hem ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
3 + 1 =