Suriye'de SDG ismini kullanan terör örgütü YPG/PKK , Deyrizor'da çatışan DEAŞ'lıların bulunduğu son alanı da ele geçirdikleri iddiasında bulundu.

haber7
0

SDG ismini kullanan YPG/PKK nın sözcülerinden  Mustafa Bali  , Twitter hesabından ,  Deyrizor  un Bagoz ilçesinde  DEAŞ  lıların çatıştığı son alan olan Kamplar Bölgesi ni de ele geçirdiklerini öne sürdü.

YPG/PKK ve  ABD  , Suriye-Irak sınırındaki  Deyrizor  ilinin Bagoz beldesinde , bahçe ve kampların yer aldığı alanda sıkışan son  DEAŞ  lı grupla 15 Şubat ta tahliye konusunda anlaşmaya varmıştı. Anlaşma çerçevesinde o tarihten itibaren çok sayıda  DEAŞ  lı , beldeden ayrılarak teslim olmuştu.

Ancak iki terör örgütü arasındaki anlaşmaya katılmayan  DEAŞ  içindeki yabancılardan oluşan küçük bir grup ile YPG/PKK arasında Kamplar Bölgesi nde düşük yoğunluklu çatışmalar sürüyordu. Son grubun da teslim olması için saldırı başlatan YPG/PKK ya  ABD  öncülüğündeki koalisyon da hava desteği veriyordu.

DEAŞ ın Bagoz dan çıkarılmasıyla , Fırat Nehri nin doğusunda  Irak  sınırı ile arada yer alan bölgenin neredeyse tamamı terör örgütü YPG/PKK işgaline girmişti. Fırat ın doğusunda , yalnızca Kamışlı ilçe merkezinde bir havaalanı ve askeri tugay ile Haseke il merkezinde Kevkep Dağı , güvenlik karesi ve 156. Tugay rejimin kontrolünde bulunuyor. Böylelikle , 2014 yılında  DEAŞ  karşıtı koalisyon çatısı altında  Suriye  iç savaşına müdahil olan  ABD  nin ,  Suriye  de bulunma ve YPG/PKK lı teröristlere destek vermek için bahanesi de ortadan ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
7 + 1 =