Mikroskoptaki doku 'kelebek' olup objektife yansıdı

Heyecan ve kaygıyla beklenen patoloji raporlarını hazırlayan doktorlar , her gün inceledikleri dokuları , mikro fotoğraflarla estetik bir forma soktu.

haber7
0

Raporları heyecanla beklenen patologlar , her gün mikroskopla inceledikleri dokuları estetik bir forma sokarak fotoğrafladı.

Mikroskop altında büyütülen organizmalarda kimi zaman kelebek , kimi zaman gülen yüz , kimi zaman da balık görüntüsü yakalayan patologların eserleri , Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi nde sergileniyor.

Patoloji Dernekleri Federasyonunun 2 yıldır gerçekleştirdiği , uluslararası katılımlı yarışmada ödül alan ve sergilenmeye değer bulunan mikrofotografik görüntülerden oluşan Pathart Sergisi , insan dokusuna farklı ve estetik bir bakış açısı getiriyor.

Bilimle sanatı buluşturmak için yola çıkan patologlar , mikroskoptan  objektife  sihirli görüntüler yansıtıyor.

"Dokulara estetik değer katmak için yola çıktık"

Hacettepe Üniversitesi Tıbbi Patoloji Öğretim Üyesi Prof. Dr. Alp Usubütün , AA muhabirine yaptığı açıklama , her gün inceledikleri dokulara biraz estetik değer katmak için yola çıktıklarını söyledi.

Mikroskop altında gördükleri farklı imgeleri ya da renk ahengini fotoğrafladıklarını vurgulayan Usubütün , "Aslında buraya yansıttıklarımız günlük hayatımızda birebir gördüklerimiz değil , yorumladıklarımız. Biz daha sıkıcı işlerle uğraşıyoruz. Onları biraz renklendirmek için dokuların içinde kelebekler , ördekler bulduk ya da bunları başka objelere ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
7 + 5 =