Çiğ biberin faydaları nelerdir? Sabah kahvaltısında 2 tane yerseniz...

Uzun yıllardan beri yemeklere tat vermek amacıyla kullanılan yeşil  biberin   faydaları  saymakla bitmiyor. Stres günümüzde çok fazla baş gösteren ve vücudun tüm dengesini alt üst eden bir problem olduğunu s&ou

haber7
0

Yazın bol bol kullandığımız yeşil  biberin   faydaları  saymakla bitmiyor. C vitamini içeriği ile iyi bir antioksidan besin olan ayrıca yüksek miktarda lif içeriği ile de çok sağlıklı olan yeşil biberi özellikle çiğ tüketilmesi konusunda uzmanlar öneriyor.

Çok eski çağlardan itibaren mutfaklarda yemeklere tat vermek için kullanılan biber , aynı zamanda alternatif tıpta hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Çünkü biber birçok hastalığı tedavi ederken bazı önemli hastalıklara yakalanma riskini azaltır.

Salataların ve ızgaraların vazgeçilmezi yeşil biberlerin çiğ ya da ızgara olarak vücuda ne kadar çok yarar sağladığını biliyor musunuz? 

BİBERİN BİLİNMEYEN TÜM FAYDALARI

Biberin genel ağrılara ve grip gibi salgın hastalıklara karşı etkili bir tedavi aracı olduğunu söylemiştik. Astım , bronşit , sinüzit gibi alt ve üst solunum yolu rahatsızlıklarının tedavisi için yukarıda anlattığımız şekilde , biberi kaynatarak buharını soluyabilirsiniz.

Cildin hızlı yaşlanmasına engel olur , cilt hücrelerini besler.

Sabah  kahvaltısında  2  tane  tüketilen çiğ biber , besinlerle beraber vücudumuza giren zararlı bakterileri idrar ve dışkı yoluyla vücuttan atmamıza yardımcı olur.

İçeriğindeki P vitamini atardamar ve toplardamar sağlığı için ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
1 + 6 =