Çeyiz Hesabındaki devlet katkısı artırıldı

Aile , Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca , evlenmeye hazırlanan gençlere destek olmak amacıyla başlatılan "Çeyiz Hesabı" uygulamasında yapılan düzenlemeyle  devlet   katkısı  artırıldı

haber7
0

Aile , Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca , evlenmeye hazırlanan gençlere destek olmak amacıyla başlatılan "Çeyiz Hesabı" uygulamasında yapılan düzenlemeyle  devlet   katkısı  artırıldı. Buna göre , verilebilecek en yüksek tutar 5 bin liradan 9 bin liraya çıkarıldı.

 

 

Aile , Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca hazırlanan "Çeyiz Hesabı ve  devlet  Katkısına Dair Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliğin" yürürlüğe konulmasına ilişkin karar ,  Resmi Gazete  te yayımlandı.

Bakanlıktan alınan bilgiye göre , Çeyiz Hesabı ve  devlet  Katkısına dair yönetmelik ile Türk vatandaşı olan veya 29 Mayıs 2009 tarihli ve 5901 sayılı Türk Vatandaşlığı Kanunu nun 28. maddesi kapsamına giren ve yuva kurmayı düşünen gençleri tasarrufa teşvik etmek ve biriktirdikleri meblağa belirli oranda  devlet   katkısı  sağlanması amaçlanıyor.

 

 

Bu kapsamda yapılan düzenlemeyle 3 yıllık birikim sonucunda alınacak  devlet   katkısı  oranı yüzde 10 dan yüzde 20 ye , verilebilecek en yüksek tutar 4 bin liradan 6 bin 500 liraya , 4 yıllık birikim sonucunda alınacak  devlet   katkısı  oranı yüzde 15 ten yüzde 22 ye , verilecek en yüksek tutar 4 bin 500 liradan 7 bin 500 liraya , 5 yıllık ve daha fazlası süre sonucunda alınacak  devlet   katkısı  oranı da yüzde 20 den yüzde 25 e , verilebilecek en yüksek tutar 5 bin ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
6 + 1 =