Bu uçaklar düşmanı kör edecek!

Türkiye’nin  HAVA SOJ  projesine entegre edeceği iki adet  Bombardier Global  6000 tipi uçak Türkiye’ye geldi. Uçaklara sistemin yüklenmesiyle düşman haberleşme sistemleri ile radarları  kör  edilecek.

haber7
0

HAVA SOJ projesi ile ilgili önemli bir adım atıldı. Sanayii Başkanlığı tarafından elektronik harp özel görev uçakları geliştirilmesi amacıyla başlatılan Hava Platformunda Uzaktan Elektronik Destek/Elektronik Taarruz Kabiliyeti Projesi (HAVA SOJ) hızlandı.  HAVA SOJ  sisteminin entegre edileceği Kanadalı  Bombardier Global  6000 tipi iki adet uçak Türkiye’ye getirildi. Bombardier uçaklarına  HAVA SOJ  entegrasyonunun tamamlanmasıyla Türkiye , 2023’te elektronik harp özel görev uçaklarına ve havadan elektronik harp kabiliyetine sahip olacak.

4 UÇAK 2023’TE HİZMET VERECEK

Elektronik harp özel görev uçakları geliştirilmesi amacıyla , Savunma Sanayii Başkanlığı ile ASELSAN arasında  HAVA SOJ  Projesi imzalanmış , sözleşme daha sonra ASELSAN-TUSAŞ İş Ortaklığı’na devredilmişti. Proje kapsamında yapılacak 4 adet  HAVA SOJ  sistemi 2023 yılından itibaren Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edilmeye başlanacak. Türkiye’nin hava savunma ihtiyacının karşılanması kapsamında önemli bir açığı kapatması düşünülen sistemle; düşman haberleşme sistemleri ve radarlarının (hava savunma , erken ihbar vb.) tespit/teşhis edilmesi , konumlarının bulunması ve bu sistemlerin özellikle sınır ötesi harekâtta dost unsurlara karşı kullanılamaması amacıyla karıştırılması , aldatılması ve köreltilmesi ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
4 + 2 =