ABD'den Rusya ve Çin'e nükleer gözdağı

 ABD  Hint-Pasifik Kuvvetleri Komutanlığı (INDOPACOM) ,  nükleer  bomba taşıyan B-52H tipi uçağın Güney  Çin  Denizi'nde rutin tatbikat uçuşu gerçekleştirdiğini duyurdu. Öte yandan Rus basınındaki iddia

haber7
0

INDOPACOM dan yapılan yazılı açıklamada ,  ABD  Hava Kuvvetlerine bağlı Guam Adası nda konuşlu , nükleer bomba taşıyan B-52H tipi uçağın Güney Çin Denizi nde rutin tatbikat uçuşu yaptığını bildirdi.

Açıklamada , "ABD uçakları , müttefiklerimize destek vermek , açık ve serbest bir Hint-Pasifik için düzenli olarak Güney Çin Denizi nde faaliyet gösteriyor." ifadesi yer aldı.

RUSYA SINIRINA DA YAKLAŞTI İDDİASI

Öte yandan Rus basınındaki iddialara göre  ABD  Hava Kuvvetleri ne ait Boeing B-52H Stratofortress stratejik bombardıman uçağı , Baltık bölgesinde  Rusya  sınırlarına yaklaştı. Geçen hafta da yine  ABD  ye ait bir B-52 bombardıman uçağı Japonya Hava Kuvvetlerine bağlı savaş uçakları ile aynı bölgede tatbikat yapmıştı.

ABD , Çin in petrol kaynakları bakımından zengin Spartly ve Parcel adaları dahil Doğu ve Güney Çin Denizi ndeki birçok ada üzerinde egemenlik iddia etmesine karşı çıkıyor. Çin ise  ABD  nin bu bölgelerde nükleer bombardıman uçakları ve savaş gemileri ile faaliyet göstermesini provokasyon olarak niteliyor.

YENİ BUZUL HAMLESİ

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) , Çin ve  Rusya  ya karşı Kuzey Kutbu ndaki buzullara yönelik yeni savunma stratejisi hazırlıyor.

Kongre ye , talebi ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
8 + 2 =