Meyvesi 1 lira, kabuğu 6 lira!

Türkiye’de narenciyenin anavatanı sayılan Çukurova Bölgesi’nde  portakal  fiyatları bahçede kilosu 1 liraya inince ,  Narenciye  üreticisinin yeni umudu kilosu 6 liradan alıcı bulan  portakal   kabuğu  oldu.

haber7
0

Narenciye tarımının yoğun olarak yapıldığı Osmaniye nin Kadirli ilçesi ile Adana , Kozan ve çevre ilçelerde bu yıl portakal fiyatlarında umduğunu bulamayan çiftçilerin yeni umudu portakalın  kabuğu  oldu.  portakal  bahçede kilosu 1 liraya kadar düşerken , portakalın kurutulmuş kabuğunun fiyatı ise piyasada 6 TL’ye kadar alıcı buluyor.

Gıda , kozmetik , ilaç sanayi gibi sektörlerde hammadde olarak kullanılan portakalın  kabuğu  yurt içi piyasada alıcı bulduğu gibi Almanya , Fransa , İngiltere gibi Avrupa ülkelerine de ihraç ediliyor.  kabuğu  portakaldan daha çok rağbet görünce bu alanda yeni iş sektörleri oluşuyor.

Osmaniye’nin Kadirli ilçesinde  portakal   kabuğu  alım satımı yapan Mikail Sarıgül , önceki yıllarda bölgede 20-30 ton arası  portakal   kabuğu  ihracatı yapılırken bu yıl sadece Kadirli ve Kozan ilçelerinden 200 ton  portakal  kabuğunun yurt içi ve yurt dışı piyasasına satıldığını belirtti.

Evlerde tüketilen portakalın kabuğunu toplayarak 15 yıl önce bu sektöre girdiğini belirten Sarıgül , önceleri sadece küçük çapta alım satım yapılan sektörde şu anda  portakal  kabuğunun sanayi ürünü olma yolunda ilerlediğini söyledi.

Portakal kabuğunun ilk kurutulmasından ihracatına kadar geçen aşamalar hakkında da bilgiler veren Sarıgül , "Portakal kabuğunu iki şekilde temin ediyoruz. ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
9 + 2 =