Dünyada 700 tane kaldı! Kuşadası'nda ortaya çıktı

Nesli tükenmekte olan ve  Dünyada   700  adet kaldığı tahmin edilen  Akdeniz foku  15 ay aradan sonra  Kuşadası  Marinası’nda yeniden  ortaya  çıktı.

haber7
0

Dünyanın en nadir 12 memeli türü arasında gösterilen Akdeniz fok balığı ,  Kuşadası  nda 15 ay aradan sonra yeniden  ortaya  çıktı.  Kuşadası  Setur Marina içerisinde vatandaşlar tarafından fotoğraflanan  Akdeniz foku  için çevreciler harekete geçti. Nesli tükenmekte olan ve dünyada sadece  700  , Türkiye’de ise 100  tane  kalan Akdeniz fokunun fark edilmesiyle çevreciler , Akdeniz fokunu izlenmesi için çalışma başlattı. 

Bir süre daha marina içerisinde dolaşan ve büyük ilgi gören  Akdeniz foku  daha sonra Botanik Parkı’ndan bulunduğu kıyı mağaralara doğru gitti ve yeniden açıklara döndü.  Akdeniz foku  18 Ekim 2016 tarihinde ve ardından en son 5 Aralık 2017 tarihinde yine  Kuşadası  Körfezi nde  ortaya  çıkmıştı. Soğuk ve ılıman denizlerin kıyılarında yaşayan fokların , sıcak denizlerde çok az türleri bulunduğunu belirten uzmanlar az görünen ve Türkiye de rastlanılabilen tek türün  Akdeniz foku  olduğunu söyledi. 

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
1 + 9 =