Bilim insanları, kuantum bilgisayarıyla yapılan deneyde 'zamanı geriye aldı'

Rus , ABD ve İsviçreli  Bilim  insanlarının imza attığı deneyin , temel fizik kurallarına ters düştüğü ve evreni yöneten kurallarla ilgili algıları kökünden değiştirme potansiyelinin olduğu belirtiliyor.

haber7
0

Bilim insanları , kuantum bilgisayarı kullanarak zamanın yönünü tersine çevirdiklerini duyurdular.

 

 

Rus , Amerikalı ve İsviçreli  Bilim  insanlarının yürüttüğü çalışmanın temel fizik kurallarına ters düştüğü ve evreni yöneten kurallarla ilgili algıları kökünden değiştirme potansiyelinin olduğu belirtiliyor.

Akademik bir dergi olan Scientific Reports ta yayımlanan araştırmanın  kuantum  bilgisayarlarının işleyişine dair de yeni fikirler verebileceği düşünülüyor.

 

 

Araştırmacılar , deneyin elektronlar ve  kuantum  fiziği kullanılarak gerçekleştirildiğini ifade ediyor ve "En basit benzetmeyle bilardodaki açılış vuruşuyla dağılmış olan topların tekrar başlangıçtaki yerlerine dönmesine benzer bir eylemi gerçekleştirdik" diyor.

Moskova Fizik ve Teknoloji Enstitüsü nden Gordey Lesovik , "Zamanın termodinamik yönünün tersine hareket eden bir durumu yapay olarak yaratmayı başardık" diye konuştu.

Bu deneyin gerçekleştirilmesini sağlayan  zaman  makinası , elektronlardan ve  kuantum  bilgisayarları için kullanılan veri birimi olan kubitlerden oluşuyor.

Günlük hayatta kullanılan bilgisayarlardaki ikili kodalama sisteminde birimler 0 ve 1 ile ifade ediliyor. 0 ve 1 lerin dizilimi ise kodun oluşmasını sağlıyor. Kubitler ise 0 ile 1 değerini almanın yanında her iki ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
2 + 4 =