Bakan Dönmez: Güçlü Türkiye için bağımsız enerjiye ihtiyaç var

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih  Dönmez  , "Güçlü  Türkiye  için  bağımsız   enerjiye   ihtiyaç  var. Kendi kaynaklarımızı yerli , yenilenebilir ne varsa sonuna kadar kullanacağız." dedi.

haber7
0

Niğde nin Edikli beldesinde partisinin seçim irtibat bürosunu ziyaret eden Dönmez , burada yaptığı konuşmada , görevlerinin , vatandaşları karanlıkta , soğukta ve yolda bırakmamak üzere tanımlandığını söyledi.

Dönmez , bu sorumluluğun bilinciyle kendisinin ve ekibinin , kamu-özel sektör ayrımı yapmaksızın 7 gün 24 saat hizmet ettiklerini belirtti.

Bundan 15 sene önce elektrikte arz sıkıntısı yaşayan bir ülkeyi devraldıklarını anımsatan Dönmez , şunları kaydetti:

"Tüketimimiz üretimimizden daha fazlaydı , üretimimiz yetmiyordu ama hamdolsun kısa süre içerisinde elektrik sektörüne yaptığımız yatırımlarla Türkiye de arz sorunu , sorun olmaktan çıktı. Elektriği verimli kullanacağız. Elektriği üretmek için yurt dışından doğal gaz ve kömür ithal ediyoruz. O kaynaklar bakımından dışa bağımlıyız. Onun için dedik ki güçlü Türkiye için  bağımsız   enerjiye  ihtiyaç var. Kendi kaynaklarımızı yerli , yenilenebilir ne varsa sonuna kadar kullanacağız. Rabbim su , rüzgar , güneş vermiş.  Bazı yerlerde jeotermallerimiz var. Rüzgarı kullanıyoruz. Yetiyor mu , yetmiyor tabii. Yetmeyen kısmını da doğal gaz ve kömür santralleriyle telafi ediyoruz. Yerli kömürde de ciddi bir potansiyelimiz var. Onu da sonuna kadar kullanacağız." 

Dönmez , son yıllarda özellikle doğal gaz ve petrol aramacılığı ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
8 + 7 =