Altın paralar, madalyalar, mücevherler... Hazinenin yeri keşfedildi

Daily Mail gazetesinin haberine göre , Nazilerin Polonya'dan geri çekilmesi sırasında  Altın  , sanat eserleri ve diğer değerli eşyaları sakladıkları yerleri tanımlayan Üçüncü Reich subayı Egon Ollenhauer'

haber7
0

Günlüğe göre , Adolf Hitler , değerli eşyalarla dolu 260 kamyonun Sovyet birliklerinin ulaşamayacağı Polonya daki 11 noktaya gizlenmesi emrini verdi.

Günlüğün sahibi Ollenhauer , bu operasyondaki kilit figürlerden biriydi ve değerli eşyalarını Sovyet birliklerinden korumak isteyen yerel aristokratlarla Naziler arasında aracılık yapıyordu.

Günlüğe göre , gizli depolardan birinde yaklaşık 28 ton  Altın  bulunuyor. Diğer depolarda ise  Altın   paralar  ,  madalyalar  , mücevherler ve diğer değerli eşyalar gizleniyor. Bunlardan birinde ayrıca Fransa da çalınan 47 sanat eseri olduğu belirtiliyor. Bunlar arasında Botticelli , Rubens , Caravaggio , Monet , Raphael ve Rembrandt a ait eserler var.

Bu günlüğün şimdiki sahibi olan Schlesische Brücke Vakfı ndan Roman Furmaniac a göre , Alman subayının notları , Alman Quedlinburg kentindeki Mason locasında yıllarca saklandı ve birkaç yıl önce vakfa devredildi.

Daily Mail e konuşan Furmaniac , "Olaylarla ilgisi olan insanların , özellikle de Waffen SS personelinin vefat edeceği zamanı beklediğimizden , bu günlükle ilgili bilgileri şimdi yayınlıyoruz. Çünkü locanın şartı böyleydi" dedi.

Furmaniac , günlüğün gerçek olduğunun Göttingen Georg-August Üniversitesi Sanat Tarihi Fakültesi de dahil olmak üzere beş Alman eğitim kurumu tarafından onaylandığını belirtti. Vakfın şimdi ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
7 + 1 =