7 milyar dolara neşter

 Cerrahi alet  üretiminde önemli bir yer edinen Samsun'da , 50'den fazla firmada 15 bin çeşit  medikal alet  üretiliyor. Türkiye'nin 7  milyar  dolarlık  Cerrahi alet  ithalatı azaltılmaya çalışılıyor.

haber7
0

Cerrahi aletlerin üretiminde merkez haline gelen Samsun’da , sektör temsilcileri , ülkenin bu alandaki dışa bağımlılığının azaltılması için branşlaşmanın önemli olduğunu belirtiyor. Samsun’daki firmaların imal ettiği medikal ve cerrahi ürünler , aralarında ABD , Almanya ve Çin’in de bulunduğu 70’e yakın ülkeye ihraç ediliyor. Kentte , 2 bin kişinin istihdam edildiği 50’den fazla firmada 15 bin çeşit  medikal alet  üretiliyor.

BRANŞLAŞMAYLA SORUN ÇÖZÜLÜR

Medikal Sanayi Kümelenme Derneği Başkanı Dr. Ahmet Aydemir , branşlaşmanın hem kaliteyi hem marka değerini artırdığını belirterek , “Bir firmanın binlerce ürün yerine birkaç ürün üzerine uzmanlaşarak marka değerini artırması gerekiyor ancak bu ürünlerle ekonomisini ve büyümesini sağlaması lazım” şeklinde konuştu.

17 BİN ÇEŞİT ALET KULLANILIYOR

Bahadır Tıbbi Aletler Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Bahadır da sağlık sektöründe kullanılan 17 bin çeşit  Cerrahi alet  olduğuna dikkati çekti. “Sadece 350 çeşit makas var” diyen Bahadır , sektörde branşlaşmanın dışa bağımlılığı azaltacağını dile getirdi. Bahadır , şöyle devam etti: “Ülkemizde  Cerrahi alet  sektörünün dışa bağımlılığı yıllık yaklaşık 7  milyar  dolar. Bu iyi bir ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
7 + 8 =