Maliyetler arttı ama fiyatlar sabit! Elinizi çabuk tutun

Gayrimenkul sektörü temsilcileri , maliyetlerin artmasına rağmen  konut  fiyatlarını  sabit  tutmaya çalıştıklarını belirterek , alınan önlemlerle 2019 yılında piyasaların hareketleneceğini belirtiyor.

haber7
0

Türkiye İstatistik Kurumu ( TÜİK) verilerine göre ocak ayı  konut  satışları ocak ayında yüzde 24.8 ile sert düştü. Aralık ayında  konut  satışlarında yüzde 2.9 artış yaşanmıştı. Türkiye genelinde 2018 yılında 1 milyon 375 bin 398  konut  satış sonucu el değiştirdi.  konut  satışları 2018 yılında bir önceki yıla göre yüzde 2.4 azaldı. Türkiye genelinde 2018 yılında yabancılara 39 bin 663  konut  satıldı. Yabancılara yapılan  konut  satışları 2018 yılında bir önceki yıla göre yüzde 78.4 oranında arttı. Sektörde yaşanan gelişmeleri Haber7.com’a değerlendiren  Bumerang Kartal  Satış ve Pazarlama Müdürü  Nur Eğilmez  , döviz ,  faiz  ve maliyetlerin yükselmesi nedeniyle durgun bir sürece girildiğini ifade etti.

KONUT KREDİLERİ DÜŞMEYE BAŞLADI

Hükümetin piyasayı canlandırmak için teşvik ettiği kampanyalar durgun olan sektörü canlandırdığını ve sıkıntılı bir sürecin geride bırakıldığını ifade eden Eğilmez , “Bizde GYODER üyesiyiz. İş bankası ile anlaşmalı çalışıyoruz. Kendi bünyemizde de 0 komisyon ile vadelendiriyoruz.  konut  kredileri gittikçe düşmeye başladı. Bu da piyasaya olumlu hareket kazandırıyor” dedi. Eğilmez , “KDV oranımız Kentsel Dönüşüm Projesi olduğumuz için %1. Tapu harcındandan muafız. Bunun tabii ki olumlu etkisi oluyor. Bunlar başlı başına ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
8 + 6 =