OİB Şubat ayı otomotiv ihracatı verilerini açıkladı

Uludağ  otomotiv  Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) verilerine göre , şubat ayında  otomotiv  endüstrisi bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 9 azalışla 2.54 milyar dolar ihracat gerçekle

haber7
0

Şubat ayında  otomotiv  endüstrisi  ihracatı  bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 8.9 azalarak 2.54 milyar dolar oldu. Uludağ  otomotiv  Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) verilerine göre ,  otomotiv  endüstrisi , geçen ay yaşanan düşüşe rağmen 2.54 milyar dolar ile tarihindeki en yüksek ikinci şubat  ayı  performansına imza attı.

Şubat  ayı  ihracatında parite kaynaklı kayıp 175 milyon dolar olurken , parite kaybının yaşanmaması halinde  otomotiv  ihracatının 2.7 milyar doların üzerine çıkacağı ve ihracat düşüşünün de yüzde 2.5 ile sınırlı kalacağı bildirildi.

OTOBÜS GRUBUNDA ÇİFT HANELİ ARTIŞ

Ürün grupları bazında bakıldığında , otobüs-minibüs-midibüs ürün grubu  ihracatı  şubat ayında yüzde 16 artarak 149 milyon dolar olarak gerçekleşti. Binek  otomobil   ihracatı  yüzde 11 azalarak ve 953 milyon dolar , tedarik endüstrisi  ihracatı  yüzde 5 azalarak 892 milyon dolar ve eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlar  ihracatı  yüzde 29 azalarak 407 milyon dolar olarak gerçekleşti.

EN ÇOK ALMANYA YA İHRACAT YAPILDI 

Şubat ayında Almanya 349 milyon dolar ile Türkiye  otomotiv  sektörünün en fazla ihracat yaptığı ülke konumunu sürdürdü. Şubatta ikinci büyük pazar Fransa’ya ihracat yüzde 5 oranında azalarak ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
9 + 3 =