Korkulan oluyor! Kuzey Kore tekrar harekete geçti!

 ABD  Başkanı Donald  Trump  ile  Kuzey   Kore  Lideri Kim Jung Un arasında yapılan barışsız zirve görüşmelerinden birkaç gün sonra , çekilen uydu görüntülerini inceleyen iki düşünce kuruluşu ,  Kuzey  K

haber7
0

Stratejik ve Uluslararası Araştırmalar Merkezi (CSIS) ile 38 North projesinin merkezlerinden yapılan açıklamalarda Kuzey  Kore  nin ,  Trump  ile geçtiğimiz yıl Haziran ayında sökme sözü verdiği ve haziran sonunda sökmeye başladığı Shoae uzun menzilli nükleer füze tesislerini yeniden inşa etmeye başladığını bildirdi.  Kore  nin yeniden inşa etmeye başladığı uzun menzilli füze tesisleri yörenin ismi olan Tongchang-ri olarak da biliniyor.

Bununla birlikte 38 North düşünce kuruluşu , geçtiğimiz Haziran ayında  Singapur  daki Kim-Trump görüşmesinden hemen sonra sökülmeye başlanan füze rampası ve motor test standında yeniden inşa çalışmaların başladığını belirtti. 38 North , uydu görüntülerinin , Ağustos ta durdurulan sökme işlemlerinin ardından tesisin 16 Şubat ile 2 Mart arasında yeniden inşa edilmeye başladığını gösterdiğini açıkladı.

CSIS düşünce kuruluşu , füze tesislerinde faaliyetlerin yeniden başlamasının , Hanoi zirvesinin dostça fakat sonuçsuz kalmasının ardından  Pyongyang  ın hızlı inşa sürecini başlattığını gösterebileceğini ileri sürdü.

Uzun menzilli füze tesislerinin yeniden inşa edilmeye başlama hareketinin ,  Kuzey   Kore  nin , 2016-2017 de BM Güvenlik Konseyi nin yaptırımlarının kaldırılması isteğinin ABD tarafından reddedilmesine karşı kararlı tepkisinin göstergesi olarak yorumlanabileceği ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
6 + 9 =