"Yeri dele dele altında ne var ne yok keşfedeceğiz"

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez , "Madende 2000 yılına kadar MTA yılda sadece 30 bin metre sondaj yapıyordu. AK Parti hükumetleri zamanında 300 bin metrelere çıkardı. Geçtiğimiz yıl bir rekor kırdık , t

haber7
0

Dönmez ,  Yozgat  ın Sorgun ilçesinde AK Parti Seçim Koordinasyon Merkezi ni ziyaret etti.

Burada konuşan Dönmez , Bakanlık olarak özellikle son dönemde yerli ve yenilenebilir kaynaklara daha çok önem vermeye başladıklarını söyledi.

Türkiye nin enerji kaynakları açısından çok zengin olmadığını , tüketilen her 4 birim enerjinin 3 biriminin dışarıdan ithal edildiğini anlatan Dönmez , "Kömürümüz  var  ama kalitesi düşük olduğu için bazı sanayi tesislerimiz , santrallerimiz yüksek kalorili kömür kullandığından dolayı onlar ithal ediyorlar. Biz dedik ki bundan sonra ithal kömür , ithal doğal gaza dayalı santral kurma izni vermeyeceğiz. Kendi kaynaklarımızı sonuna kadar kullanacağız , yetmezse buna izin vereceğiz. Nitekim son bir kaç yıldır oranlar değişmeye başladı. Elektrik üretiminde yerlilik payını yüzde 40 lardan yüzde 50 lere çıkarttık. Bu sene ocak ayında geçen yılın ocak ayına kıyasla 10 puan daha iyileştirdik , yüzde 60 la girdik." dedi. 

Trakya da keşfedilen doğal gaz

Trakya da 3 milyar metreküp kadar doğal gaz keşfedildiğini anlatan Dönmez , bu doğal gazın  300 bin hanenin 10 yıl ihtiyacına yeteceğini belirtti. 

Hem denizde hem de karada sondaj çalışmaları yapıldığını aktaran Dönmez , konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Bir gemimiz ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
9 + 6 =