'Türkiye için seçenek değil, zorunluluk'

Enerji Bakanlığı Nükleer Projeler Genel Müdür Vekili Halil Dere ,"Bütün parametreler , makro ekonomik dengeler ve iklim değişikliğiyle mücadele bakımından nükleer enerji Türkiye için seçenek

haber7
0

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Nükleer Projeler Genel Müdür Vekili Halil İbrahim Dere , nükleer enerjinin birçok açıdan  Türkiye  için bir seçenek  değil   zorunluluk  olduğunu belirterek , "Türkiye sadece kendi elektrik ihtiyacını karşılamak üzere nükleer projeleri hayatan geçiren bir ülke  değil  , diğer ülkeler için de bu alanda tedarikçi olabilecek , her türlü ürün ve hizmeti sunabilecek potansiyele , şirketlere ve sanayi kuruluşlarına sahip bir ülkedir" dedi.

Dere , 2. Nükleer Santraller Fuarı ve 6. Nükleer Santraller Zirvesi nin açılışında yaptığı konuşmada , geçen yıl temeli atılan Akkuyu Nükleer Güç Santrali ile  Türkiye  de çok önemli bir adımın tamamlandığını anımsattı.

Sinop Nükleer Güç Santrali projesi kapsamındaki fizibilite çalışmalarının da tamamlandığını kaydeden Dere , çalışmanın değerlendirilmek üzere bakanlığa sunulduğunu ifade etti.

Dere ,  Türkiye  nin enerjideki büyüme hızının yüksek olduğunu ancak dışa bağımlılığının da fazla olduğuna dikkati çekerek , şöyle konuştu:

"Bütün parametreler , makro ekonomik dengeler ve iklim değişikliğiyle mücadele bakımından  nükleer enerji   Türkiye  için seçenek olmaktan ziyade bir zorunluluk.  Türkiye  2010 da hükümetler arası anlaşmalarla nükleer projelerini gerçekleştirme politikasına geçtikten bu yana , nükleer alandaki adımlarına ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
9 + 6 =