TUSAŞ: 7 farklı motor geliştirdik

 TUSAŞ   motor  Sanayii AŞ (TEI) Genel Müdürü Mahmut Faruk Akşit , "Son 5-6 yılda 7 tane değişik motoru Türkiye'de TEI'de geliştirdik. Bunlardan 3'ü dizel , 2'si benzinli , 2'si de jet yakıtlı motor

haber7
0

Akşit , Gebze Teknik Üniversitesi (GTÜ) Mühendislik Fakültesi bünyesinde  TEI  katkılarıyla kurulan "Yüksek Hesaplamalı Araştırma Laboratuvarı" açılışı için geldiği kentte AA muhabirine yaptığı açıklamada , bundan 15-20 yıl önce de firmaların insan kaynağı olduğunu ancak teknolojik eksiklikler nedeniyle insan potansiyelini problemlerin çözümünü bulacak şekilde yönlendirecek altyapılarının bulunmadığını anlattı.

Eskiden uzun soluklu teknolojik projeler olmadığını ifade eden Akşit , son 15 yılda devletin uzun soluklu projelere milyarlarca dolar yatırım yaptığını kaydetti. 

Akşit , kendilerinin de devletin desteği ve teknolojik imkanlar sayesinde problemleri çözerek ürünlere dönüştürmeye başladıklarını dile getirerek , "TEI olarak motorları geliştiriyoruz. Benzer şekilde  TUSAŞ  da Atak helikopterini ve Anka yı yapıyor. Bunlar hep , nitelikli insan gücünün önüne , onu mesleki olarak zorlayacak ve mesleğinde ilerlemesini sağlayacak zor problemler gelmesi ve bunların çözülmesi sonucu ortaya çıkan platformlardır." diye konuştu. 

"TEI olarak teknolojiyi geliştirebileceğimizi ispatladık" 

Dünyada uçak motorları üzerindeki çalışmalara 1900 lü yıllarda başlandığını , jet motoru olmasa da pistonlu olarak bu alanda çalışmalar yapıldığını dile getiren Akşit , ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
9 + 8 =