Etiketler:

Ticaret Bakanı Ruhsar  Pekcan  ,  ABD  Başkanı Donald Trump'ın Türkiye ekonomisindeki gelişmeleri gerekçe göstererek , Türkiye'yi gelişmekte olan ülkelere tanınan Genelleştirilmiş Tercihler Sistemi Programı'nd

haber7
0

ABD Başkanı Trump ın Türkiye yi vergi muafiyeti programından çıkarması kararına yanıt veren Ticaret Bakanı  Pekcan  , "Karar iki ülke hükümetleri tarafından beyan edilen 75 milyar dolarlık ticaret hacmi hedefi ile çelişmektedir. Bu karar aynı zamanda ABD’li küçük ve orta ölçekli firmalar ile üreticileri de olumsuz etkileyecektir" dedi.

Pekcan Twitter dan yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

 

Geçtiğimiz Ağustos ayından itibaren devam eden gözden geçirme süreci sonrası  ABD  Türkiye’nin GTS programından çıkarılmasına karar verdiğini açıkladı.

2018 yılı 11 aylık döneminde ABD’nin GTS kapsamında dünyadan yaptığı toplam 20 ,9 milyar dolarlık ithalatta TR 1 ,74 milyar dolarlık ve %8 ,2’lik payla 5. tedarikçi ülkedir.

 

Söz konusu karar iki ülke Hükümetleri tarafından beyan edilen 75 milyar dolarlık ticaret hacmi hedefi ile çelişmektedir. Bu karar aynı zamanda ABD’li küçük ve orta ölçekli firmalar ile üreticileri de olumsuz etkileyecektir.

Stratejik ortağımız olan  ABD  ile aramızdaki ticaret hacmini artırmaya yönelik çalışmalarımıza hız kesmeden devam edeceğiz.

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
8 + 9 =