Binlerce kişiyi ilgilendiren fırsat: 3 yıl boyunca...

 yeni iş  kuran gençlere , faaliyete başladıkları takvim yılından itibaren 3  yıl   boyunca  , elde ettikleri kazancın bir kısmını  Vergi  dışı bırakma imkanı tanınırken , sigorta  Prim  teşviki de veriliyor.

haber7
0

Gelir İdaresi Başkanlığının "Genç Girişimcilere  Vergi  ve Sigorta Prim Teşviki" kitapçığından yapılan derlemeye göre ,  yeni iş  kuran gençlerin  Teşvik  edilmesi amacıyla  Vergi  ve  Prim  desteği sağlanıyor.

 

Genç girişimcilerin , faaliyete başladıkları takvim yılından itibaren 3 vergilendirme döneminde , elde ettikleri kazançların yıllık 75 bin liralık kısmı gelir vergisinden istisna tutuluyor.

Bu imkandan ticari , zirai veya mesleki faaliyeti nedeniyle adlarına ilk defa gelir vergisi mükellefiyeti oluşturulan , mükellefiyet başlangıcı itibarıyla 29 yaşını doldurmamış , tam mükellef gerçek kişiler yararlanabiliyor. Genç girişimciler , beyana tabi başka bir gelirinin olması durumunda sadece ticari , zirai ve mesleki kazançları dolayısıyla istisnayı kullanabiliyor.  Vergi  teşviki , üç vergilendirme dönemiyle sınırlı tutuluyor. Yeni bir faaliyete başlanılması  Teşvik  süresini uzatmıyor.

 

Verilecek yıllık gelir vergisi beyannamesinin gelir bildirimi tablosuna , o  yıl  elde edilen gelirden  Teşvik  tutarı düşüldükten sonra kalan tutar gelir olarak yazılacak.

İstisnadan yararlanacakların kendi işinde bilfiil çalışması veya işin kendisi tarafından sevk ve idare edilmesi gerekiyor. Faaliyetin adi ortaklık veya şahıs şirketi bünyesinde yapılması halinde , işe başlama tarihi itibarıyla ortakların tamamının tüm şartları ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
3 + 6 =