Carlos Ghosn hakkında önemli karar!

Japonya'da kazancını düşük gösterdiği ve kişisel yatırımlarından doğan zararları şirketine ödettiği gerekçesiyle gözaltına alınan eski  Nissan  Üst Yöneticisi  Carlos  Ghosn'un kefaletle serbes

haber7
0

Kyodo nun haberine göre , Tokyo mahkemesi ,  Ghosn  un avukatlarının kefaletle serbest bırakılma talebini kabul etti.  kefalet  ücreti 9 milyon dolar olarak belirlendi. 

Savcıların , mahkemenin kararını temyize götürme hakkı bulunurken , kararla , kasım ayından bu yana gözaltında tutulan  Ghosn  un serbest bırakılmasının önü açılmış görünüyor.

Ghosn , 2011 den itibaren 5 yıl boyunca maaşını toplam 5 milyar yen (yaklaşık 234 milyon lira) düşük göstererek  Japonya  yasalarını çiğnediği şüphesiyle 19 Kasım da Tokyo da gözaltına alınmıştı.

Mahkeme , daha önce  Ghosn  un avukatlarının  kefaletle salıverilme taleplerini iki kez reddetmişti. 

Nissan Motor ve Mitsubishi Motors ,  Ghosn  un görevine son vermişti

Ghosn , 1999 da  Renault  ile sermaye ortaklığı çerçevesinde Japon otomobil şirketinin devrini yönetmek için operasyon direktörü sıfatıyla  Nissan  a geçmişti.

Nissan ın 20 yıl boyunca Üst Yöneticiliğini yapan  Ghosn  , 1990 larda aldığı kararlarla şirketi iflastan kurtaran isim olarak biliniyordu.

Şirketin iyileştirilmesine yönelik fabrikaların kapatılması dahil katı yeniden yapılanma önlemlerine öncülük eden  Ghosn  , 2001 de hisse sahipleriyle yapılan toplantıda  Nissan  ın Üst Yöneticiliğine getirilmiş , 2005 te de  Renault  nun Üst Yöneticisi ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
8 + 2 =