Küresel piyasalar negatif seyrediyor

 Küresel   piyasalar  ekonomik aktiviteye ilişkin tedirginliklerin devam etmesi ile  negatif  bir seyir izlerken , bugün dünya genelinde açıklanacak hizmet sektörü Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) verileri takip edilec

haber7
0

ABD Başkanı Donald Trump ın , Türkiye ve Hindistan ı Genelleştirilmiş Tercihler Sistemi (GTS) Programı ndan çıkarmak istediğini açıklaması , "ticaret savaşı" endişelerinin uzunca bir süre daha gündemi meşgul edeceği endişelerine neden oldu.

Trump ın , Kongre ye yolladığı mektupta , "Türkiye yi gelişmekte olan ülkelere sunulan Genelleştirilmiş Tercihler Sistemi (GTS) Programı ndan çıkarmak niyetimi size bildiriyorum." ifadesi kullanıldı. Hindistan ın da söz konusu GTS Programı ndan çıkarılması niyetini ifade eden Trump , mektubunda şu ifadelere yer verdi:

"Türkiye nin ekonomik durumu göz önünde bulundurularak artık GTS den yararlanan gelişmekte olan ülkeler listesinde olmaması gerektiğini düşündüğüm için bu adımı atıyorum. Fakirliğin azalması , kişi başına düşen yıllık milli hasıla ve ticaret yaptığı ülkelerle ithalatın artması ve Türkiye deki sektörler , gelişmiş ticaretinin göstergesidir."

Mektupta ayrıca , ABD nin Türkiye ile adil ve mütekabiliyet esasına dayalı ticari ilişkilerini sürdüreceğine vurgu yapıldı.

ABD resmi kaynaklarında yer alan bilgiye göre , 1974 te yürürlüğe giren GTS Programı , aralarında Türkiye nin de bulunduğu 131 gelişmekte olan ülkeye toplam 3 bin 474 üründe ABD pazarına gümrüksüz giriş imkanı sağlamaktaydı. 

ABD ile Çinli yetkililer arasında yürütülen ticaret ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
2 + 1 =