Çalışmalar 10 yıl sürdü! 'Efe' tescillendi

İzmir ve çevresinde kolonileri taşınmamış , içine başka arı girmemiş yerlerden seçmeler yaparak 201 koloni oluşturduklarını belirten Karaca , bunların arasından da en iyilerini seçtiklerini ifade etti.

haber7
0

İzmir ve çevresinde kolonileri taşınmamış , içine başka arı girmemiş yerlerden seçmeler yaparak 201 koloni oluşturduklarını belirten Karaca , bunların arasından da en iyilerini seçtiklerini ifade etti.

En büyük özelliği yavru alanının fazla olması   Söz konusu arının 2018 yılının Aralık ayında  Tarım ve Orman Bakanlığı  tarafından tescillendiğini belirten Karaca , "Efe nin en büyük özelliği yavru alanının fazla olması. Bunun dışında kışlama yeteneği çok iyi ve bal verimi de bölge arılarına göre yüzde 25-35 daha yüksek." diye konuştu.   Karaca , tescillenen arının diğer arı türlerine kıyasla çok daha fazla polen ve arı sütü de üretebildiğini ifade ederek , "Şu anda bölgedeki arıcılardan çok büyük talep gelmeye başladı ve geri dönüşü çok iyi. Geçen  yıl  10 bin arıyı üreticilerle buluşturduk.  Efe  ile bölgedeki çam balı üretiminde büyük bir artış olmasını bekliyoruz." dedi.  

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
7 + 6 =