28 Şubat'ın asıl hedefi neydi?

 28 Şubat  darbesinin üzerinden 22 yıl geçti. Post - modern  darbe  olarak tarihin utanç vesikalarından biri olan bu cunta hareketi millete maliyeti Türkiye'yi 50 yıl geriye götürmek oldu.

haber7
0

Haber7.com

28  Şubat  darbesinde neler yaşandı? Bu post - modern darbenin amacı neydi? Dönemin tanıkları Haber7.com a  28 Şubat  darbesini anlattı.

28  Şubat  DARBESİNİN ANA HEDEFİ: STK LARDI

Av.Cüneyt Toraman: 

28  Şubat  darbesini gerçekleştirenlerin ana hedeflerinden biri , İslami Sivil Toplum Kuruluşlarını sindirmek etkisiz hale getirmek olmuştur. Bu çerçevede , Türkiye’nin her yerinde , sevilen sayılan STK larına operasyonlar düzenleyerek , bu kuruluşlara destek veren sivil halkın desteğini kırmaya , bu kuruluşları itibarsızlaştırmaya çalışmışlardır. Bu çerçevede , 2000 yılında , Malatya’daki İslami Dayanışma Vakfına operasyon düzenlenmiş , vakfın başkanı , yönetim kurulu üyeleri ve vakfa destek verenler , “terör örgütü” haline getirilmiştir. Yaklaşık 15 şehirde devasa bir operasyon yapılmış , yüzlerce kişi gözaltına alınmış , tutuklanmıştır.  5 yıl süren yargılama sonunda böyle bir terör örgütünün olmadığı , sanıkların da böyle bir terör örgütünün mensubu olmadığı ortaya çıkmıştır.  Yine bu süreçte , Ankara’da faaliyet gösteren Vahdet Vakfına operasyon düzenlenmiş , vakfın başkanı Hüsnü Aktaş ve bazı vakıf yöneticileri terör örgütlerine yardım ettiği iddiasıyla ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
7 + 1 =