Şubat ayı açlık ve yoksulluk sınırı açıklandı

Türk-İş tarafından çalışanların geçim koşullarını ortaya koymak ve temel ihtiyaç maddelerindeki fiyat değişikliğinin aile bütçesine yansımalarını belirlemek amacıyla her ay yapılan "Açlık

haber7
0

Araştırmaya göre , bu ay 4 kişilik ailenin sağlıklı , dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken gıda harcaması tutarını ifade eden "açlık sınırı" 2 bin 29 lira olarak belirlendi. Gıda ile giyim , konut , ulaşım , eğitim , sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer harcamaların toplam tutarına denk gelen "yoksulluk sınırı" ise 6 bin 609 lira oldu.

Ankara da yaşayan 4 kişilik bir ailenin "gıda için" yapması gereken asgari harcama tutarı , bir önceki aya göre yüzde 1 oranında arttı. Yılın ilk iki ayında fiyatlardaki artış yüzde 4 ,52 ye ulaştı. Gıda enflasyonunda 12 ay itibarıyla artış yüzde 23 ,97 hesaplandı.

KURU SOĞAN FİYATI BİRAZ GERİLEDİ , PATATES FİYATI AYNI KALDI

Araştırmada , süt ve yoğurt fiyatı aynı kalırken , daha önce genellikle bir kilogram olan paketlerin ağırlıklı olarak 800 grama düşürüldüğü gözlendi. Buna bağlı olarak peynir kilogram fiyatında artış belirlendi. Hesaplamada tulum ve kaşar peyniri gibi nispeten pahalı peynir çeşitleri , bu ay yine kapsam dışında tutuldu.

Kıyma ve kuşbaşı etin fiyatı aynı kaldı. Marketler ile tanzim satış mağazasındaki fiyat farkı -örneğin bir kilogram kıymada- 9 lira olarak hesaplandı. Tavuk fiyatı geçen aya göre düştü fakat balık fiyatı yükseldi. Sakatat fiyatı -dana ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
6 + 4 =