ABD ile Türkiye kritik tarihi belirledi: 28 Şubat

 Ankara  ve Washington arasında , ABD'nin Suriye'den çekilme sürecini koordine etmek amacıyla kurulan görev gücü , 28 Şubat'ta Ankara'da ikinci toplantısını yapacak.

haber7
0

Türk yetkililerden alınan bilgiye göre , Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu nun ay başındaki ABDziyareti sonrasında açıkladığı ve ilk toplantısını 6  Şubat  ta  ABD  de yapan ortak görev gücü , 28 Şubat-1 Mart tarihlerinde Ankara da toplanacak.

Görev gücü , Türkiye-ABD arasında şubat 2018 de kurulan Suriye çalışma grubunun alt birimi olarak faaliyet gösteriyor.

Ankara daki toplantıda ,  ABD  nin Fırat ın doğusundaki topraklarla batısındaki Münbiç ilçesinden askerlerini çekme planları değerlendirilecek.

ABD nin halihazırda Suriye de 2 binden fazla askeri bulunuyor.

Pentogon , geri çekilme sürecine dair önceki gün , uluslararası bir gücün parçası olarak Suriye nin kuzeydoğusunda ve güneyinde birkaç yüz  ABD  askeri bırakılacağını duyurmuş , "güvenli bölge"ye Türk ve SDG unsurlarının girmeyeceğini öne sürmüştü.

Çekilme takvimi konusunda ise  ABD  Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı Orgeneral Joseph Votel , 11  Şubat  taki açıklamasında , çekilmenin haftalar içinde başlayacağını söylemiş , en geç mart ayının ortasında sürecin ilk adımlarının atılacağının sinyalini vermişti.

Edinilen bilgiye göre , Amerikalı yetkililer Türk muhataplarına son görüşmelerde , çekilme işleminin yaz başına kadar tamamlanabileceğini ancak sahadaki şartlara göre takvimin değişebileceğini ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
8 + 1 =