Devlet desteğiyle tesis kurdu günlük 5 ton süt üretiyor

Ordulu girişimci iş kadını Zühal Yalçın , TKDK'den aldığı destekle kurduğu büyükbaş hayvan tesisinde  günlük  5  ton   süt  üretimi yapıyor.

haber7
0

Ordulu girişimci  iş kadını Zühal Yalçın  , Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumundan (TKDK) aldığı destekle büyükbaş hayvanlarla kurduğu tesisinde günlük 5  ton  süt üretimi yapıyor.

 

 

Üniversite eğitimini 2009 da tamamlayarak farklı ülkelere giden Yalçın , buralarda bazı çiftlikleri gezerek ilgili kişilerden bilgi aldı.

Daha sonra Türkiye ye dönen Yalçın , ön çalışmalarının ardından TKDK nin  Ordu  da düzenlediği tanıtım toplantılarına katıldı. 

 

 

Toplantıda aklındaki yatırım fikrini anlatan Yalçın , projesini hazırladıktan sonra başvuruda bulundu. Başvurusu bir süre sonra kabul edilen Yalçın , Fatsa ilçesinde yaklaşık 5 dönüm arazi üzerinde TKDK den aldığı destekle 1 ,8 milyon liraya büyükbaş hayvan tesisi kurdu.

TKDK nin IPARD Programı kapsamında kadınlara sağlanan pozitif ayrımcılıktan faydalanarak yüzde 65 hibe desteği ile kendi işletmesini kurmayı başaran Yalçın , simental cinsi hayvanlardan günlük 5  ton  süt üretiminin yanı sıra 10 kişiye istihdam sağlıyor.

İlçesine kurduğu örnek yatırımla öne çıkan Yalçın , Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından düzenlenen programda ödüllendirildi.

Zühal Yalçın , AA muhabirine yaptığı açıklamada , TKDK den aldığı destekle kurduğu tesiste 2015 yılında üretime başladığını belirterek , ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
4 + 5 =