Lise öğrencilerinden dünyada ses getirecek proje!

Düzce'de 2023 Eğitim Vizyonu çerçevesinde çalışmalar yapan 2  Lise  öğrencisi tarafından geliştirilen düzenekle , takıldığı gözlüğün yan bölümündeki led ekrana konuşmaları ya

haber7
0

Düzce Bilim ve Sanat Merkezi (BİLSEM) öğrencisi Ömer Berkay Biçen ve Dağhan Akyürek , fizik öğretmeni Adem Akkuş un danışmanlığında , işitme engelli bireylerin iletişimini kolaylaştırmak amacıyla çalışma yapmaya karar verdi. 

Öğrenciler , takıldığı gözlüğün yan bölümündeki led ekrana konuşmaları "alt yazı" şeklinde yansıtan düzenek geliştirdi. 

Mikrokontrol kart yardımıyla Android işletim sisteminden aldığı sözel veriyi , kodlar sayesinde yazıya çevirip gözlüğün yanında bulunan ekrana aktaran düzenek , engelli bireylere karşısındaki insanın konuştuğunu anlayabilme olanağı tanıyor.

"İşitme engelliler belgesel ve film izleyebilecek" 

Proje danışmanı Adem Akkuş , AA muhabirine yaptığı açıklamada , öğrencilerin önemli bir çalışma gerçekleştirdiğini söyledi. 

Akkuş , Milli Eğitim Bakanlığı nın , 2023 Eğitim Vizyonu çalışmaları kapsamında yaşam projelerine önem verdiğini ifade etti. 

Düzce BİLSEM in de bu yönde örnek çalışmaları olduğunu belirten Akkuş , "Öğrencilerimizin birçoğu  Proje  yapıp yarışmalara katılıyor. Öğrencilerimizin empati kurup işitme engelli bireyler için bir şeyler üretmeleri , çok hoşuma gitti. Ürünle ilgili eksik noktaları birlikte tamamladık. Azim ve gayretleri sayesinde  Proje  üretti. ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
5 + 9 =