Cezayir'de 'namaz yasağı' tartışması sürüyor!

 Cezayir  Milli Eğitim Bakanı Nuriye bin Gabrit , son olarak okulda  namaz  kılınmasına yönelik yaptığı "namazın yeri okul değil evdir" çıkışıyla gündeme geldi. Ancak  Cezayir  de Bin Gabrit , eğitim alanında yaptığı

haber7
0

Cezayir de Fransız sömürgesinin etkilerini gidermek için eğitimde öne çıkarmaya çalıştığı Arap ve Müslüman kimliğiyle zaman zaman çelişen Bin Gabrit , açıklamalarıyla ülkesindeki farklı kesimlerden tepki alıyor.

EĞİTİMDE ARAPÇAYI AZALTMA GİRİŞİMİ

Cezayir hükümetine 2014 yılında Milli Eğitim Bakanı olarak göreve başlayan Bin Gabrit , dört yıl önce teklif ettiği eğitim reformuyla adından söz ettirdi. 

Bu dönemde hazırladığı eğitim reformunda , Arapça ve din derslerinin azaltılması , bunun yerine Fransızca eğitiminin artırılması , eğitim çevrelerinde ve kamuoyunda kızgınlık meydana getirdi.  

Bin Gabrit , ilköğretim ve hazırlık sınıflarında Arapça ,  Berberice  ve Fransızca nın yerine aynı dönemde "Cezayir lehçesinin" öğretilmesi kararı aldı. Cezayir i "Arap dünyasından uzaklaştıracağı" yönünde eleştirilere neden olan bu karar , büyük tepkiler nedeniyle geri çekildi.  

Aynı yıl , bakanlığın "öğretmen alımlarında Fransızca bilme şartı arayacağı ders kitaplarından Kur an-ı Kerim ayetleri ile hadislerin kaldırılmasına dönük baskıların olduğu" yönünde iddialar söz konusu reform paketiyle gündeme geldi.

FİLİSTİN YERİNE İSRAİL ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
6 + 2 =