İsrail, SpaceX Falcon 9 roketini Ay'a gönderdi!

 İsrail  , saat 03.45’de  SpaceX  roketiyle Ay'a bir uzay aracı göndererek tarihinde uzay araştırmasında yeni bir dönem başlattı.

haber7
0

İsrail in , bir  SpaceX   Falcon  9 roketine yüklenerek  Ay  a gönderilen uzay aracı , roketten ayrılıp dünya etrafında döndükten sonra 11 Nisan da  Ay  a iniş yapacak. Kontrol odası Yehud ile uzay aracı arasında haberleşme sürdürülüyor. Yüz milyon dolara mal olan uzay aracının 1 ,5 metre genişliğinde , 2 metre boyunda ve 600 gram ağırlığında olduğu kaydedildi.

Uzay aracının fırlatılmasını izleyen  İsrail  Başbakanı Binyamin  Netanyahu  "Ay a uzay aracı gönderen 4 ülkeden İsrail. Biri bizden 800 diğeri 500 kat büyük üçüncüsü onlardan biraz daha küçük. Biz küçük bir ülkeyiz. Girişim kapasitesi ve başarılar bakımından büyük bir ülkeyiz. Mars a gönderilecek bir uzay aracının halen planlanmakta olmasını umuyorum" dedi.

İsrail Cumhurbaşkanı  Reuven Rivlin  aya uzay aracı gönderilmesinden çok memnun olduğunu belirterek , "Mazal Tov , (tebrikler)  İsrail  devleti. Senin bir uzay aracın var. Eğer zor yolu geçer ve  Ay  a iniş yaparsa  İsrail   Ay  a uzay aracı gönderen 4. ülke olacak. Bu bir zamanlar hayaldi fakat şimdi gerçek. Bu  İsrail  için dev bir adımdır. Birinci sınıf bilimsel , teknolojik ve eğitim projesidir" dedi.

.news-source-inline{margin-bottom: 20px;color: #A1A1A1;font-size: 15px; line-height: 15px;margin-top: 2px;font-family: "Gilroy Black" ,sans-serif;} .news-source-inline span { font-family: ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
8 + 4 =