Tarım Kredi'den katılım bankacılığı atılımı

 tarım   kredi  Kooperatifleri Merkez Birliği (Tarım Kredi) Genel Müdürü Fahrettin Poyraz ,  katılım  bankacılığında kararlı olduklarını belirterek , "Biz bunu çalışıyoruz ve inşallah yakın zamanda da projemizi Cumhurba

haber7
0

Poyraz , AA muhabirine  tarım  sektöründe  katılım   bankacılığı  ihtiyacına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Bir ürünün tarladan tüketiciye gelirken geçtiği süreçlerde birçok aşamada finansmana ihtiyaç duyulduğuna dikkati çeken Poyraz , finansman sağlamada kullanılan kredinin faiz maliyetlerinin ürünlerin fiyatlarına eklendiğini anlattı.

Poyraz , gübre alım satımı üzerinden örnek vererek , "Tarım  kredi  olarak gübreyi alırken bizim de çok ciddi anlamda finansman ihtiyacımız var , bunun için bankadan  kredi  kullanıyoruz. Çiftçiye bunu satarken çiftçi de parası yoksa  kredi  kullanıyor. Sonrasında ürün üretiliyor. Bu ürünün 1 ay içinde alınması ve işleme tabi tutulması gerekiyor. Milyonlarca tonla ifade edilen ürün alınırken de  kredi  kullanarak çiftçiye parası ödeniyor. Sonrasında da çiftçi bize , biz de  kredi  kullandığımız yere ödüyoruz. Bütün bu katmanların her birinde ayrı ayrı finansman kullanıldığı için burada çok ciddi bir faiz yükü var." ifadelerini kullandı. 

Faiz yükünün maliyetleri bu kadar etkilediği bir durumda alternatif bir sistem oluşturulması gerektiğini vurgulayan Poyraz ,  tarım  sektörünün  katılım  bankalarının yatırım yapmalarına müsait olduğunu ve fırsatlar sunduğunu anlattı.

Poyraz , örnek olması için bir  katılım  bankasıyla ticaret yaptıklarını belirterek , şunları ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
8 + 8 =