37 yıllık hata düzeltilmişti, cemaat karşı çıktı! İmam bırakıp gitti

Yalova’nın Sugören Köyü’nde 37 yıl boyunca kıblesi yanlış olarak  namaz  kılınan caminin hocası , doğru yönü gösteren çizgiler  cemaat  tarafından sökülerek eski  kıble  yönüne doğr

haber7
0

Yalova ya bağlı  Sugören  Köyü nde kilise temelleri üzerine inşa edilen  Sugören  Merkez Camii nin mihrabı ilk yapıldığı şekilde yıllarca kullanıldı. Cami , 1981 de yıkılıp yeniden yapılırken de aynı temeller üzerine oturtuldu.  hata  37 yıl boyunca fark edilmedi. Köylüler ibadetlerini hiç aksatmadı , ancak  kıble  yönünün doğru olup olmadığı hep konuşuldu. Camiye gelen İsa Kaya adlı imam ise , kıblenin yanlış olduğunu fark ederek , cami içerisine doğru yönü gösteren çizgiler çizdi ve namazı bu tarafa kıldırmaya başladı.

Hatta  Yalova  Müftülüğü  kıble  yönünde 32.93 derecelik bir sapma olduğunu belirten bir yazı da gönderdi. Bir süre daha  namaz  doğru yönde kılındı , ancak  cemaat  daha sonra bu çizgileri sökerek yeniden eski  kıble  yönüne doğru  namaz  kılmaya başladı. Bu duruma  karşı  çıkan imam İsa Kaya ise bir dilekçe gönderdiği  Yalova  Müftülüğü nden başka bir camiye tayinini istedi. Kısa süre içerisinde tayin işlemi tamamlanan imam camiden ayrılınca cami hocasız kaldı. Halen camide namazları köydeki emekli bir imam kıldırıyor.

Sugören Merkez Camii nde yaşanan  kıble  polemiği köy halkını da ikiye böldü. Bir kısım vatandaşlar ibadetlerinin kabul olmayacağını düşünerek köyün öbür ucundaki diğer camiye gitmeye başladı.

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
2 + 1 =