Telif hakları konusunda anlaşma sağlandı! Google, YouTube, Facebook ve Twitter artık...

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Dijital İç Pazardan Sorumlu Başkan Yardımcısı Andrus Ansip , Avrupa Parlamentosu (AP) ve AB Konseyi arasında  Telif   hakları  yasalarının güncellenmesi  konusunda  yapılan müzakerelerde uzlaşı sağland

haber7
0

Ansip ,  sosyal medya   hesabından yaptığı açıklamada , "Telif  hakları   konusunda anlaşma sağlandı. Avrupalılar  artık  dijital döneme uygun modern  Telif  hakkı kurallarına sahip olacak." ifadesini kullandı.

Yeni  Telif   hakları  düzenlemesinin internet kullanıcılarının haklarını  koruyacağına işaret eden Ansip , düzenlemenin internet platformlarına yönelik  kurallara da açıklık getireceğini belirtti.

Ansip , eserlerin maddi karşılığının adil bir şekilde alınacağını ,  dijital platformların itiraz halinde yasal olmayan içerikleri  hızlı bir şekilde  kaldırmalarının sağlanacağını bildirdi.

Telif hakkı düzenlemesinin ifade özgürlüğünü güvence altına aldığını  vurgulayan Ansip , esprili biçimde değiştirilerek internet üzerinden yayılan video ve fotoğrafların ise yasaklanmayacağını belirtti.

Düzenlemeyle , Google gibi internet platformlarının arama sonuçlarında  haberleri yayınlayabilmek için içerik üreticilerinden ücret karşılığında lisans alması gerekecek.

YouTube gibi platformların fikri mülkiyet haklarına aykırı içerikleri  kaldırması ve  içerik sağlayanlara daha fazla ödeme yapması sağlanacak.

Google , Facebook ve Twitter gibi dijital platformlar , çeşitli  tedbirlerle kullanıcıların telif  hakları  yasalarıyla korunan ürünleri  yüklemelerine engel ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
6 + 6 =