Rusya'dan bomba hamle! İnterneti kesecekler

 Rusya  , siber tehlikeler karşısında oluşabilecek risklerin belirlenebilmesi için ülkedeki küresel  internet  bağlantısını bir süreliğine kesmeyi planlıyor.

haber7
0

Rus RBK ajansının resmi makamlara dayandırdığı haberine göre , Rusya’ya yönelik  internet  üzerinden olası küresel tehditlere karşı bir dizi önlem alınacak.

 

 

Söz konusu önlemlerin belirlenmesi için bazı denemelerin yapılacağına işaret edilen haberde , bu denemelerden birinin de Rusya’nın küresel internetle bağlantısının kesilmesi olacağı vurgulanıyor.

Deneme kapsamında Rus vatandaşları ve kurumları arasında paylaşılan verilerin , uluslararası internette dolaşıma girmeden ülke içerisinde tutulması hedefleniyor.

 

 

Kremlin böylelikle , ülkede interneti küresel  internet  sağlayıcılardan bağımsız bir şekilde çalışacak hale getirerek olası siber saldırılardan korunmayı planlıyor.

Ancak bazı uzmanlar , söz konusu girişimin başarıya ulaşması halinde , ülkedeki  internet  sansürünün Çin de olduğu gibi “katı” bir hale geleceği konusunda uyarıda bulunuyor.

Rusya , internetin “yerelleştirilmesi” için yaklaşık 20 milyar rublelik bir bütçe ayırırken ,  internet  kesilerek yapılacak deneylerin 1 Nisan’dan önce gerçekleştirilmesi planlanıyor.

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
9 + 7 =