'Ordu çocukları canlı canlı ateşe attıp, yaktı'

Birleşmiş Milletler'in (BM) kurduğu Uluslararası  Myanmar  Bağımsız Araştırma Misyonu üyelerinden Radhika Coomaraswamy , Arakanlı Müslümanlara yönelik zulmü araştırırken karşılaştıkları bulguları anlatırken ,

haber7
0

Coomaraswamy , New York ta düzenlenen ve  Myanmar  da Arakanlı Müslümanlar başta olmak üzere etnik azınlıklara karşı uygulanan şiddet nedeniyle bu ülkenin boykot edilmesi çağrısı yapılan "Myanmar da Koruma ve Sorumluluk Uluslararası Konferansı"nda AA muhabirine açıklamalarda bulundu.

 

 

Misyonunun  Myanmar  da yaptığı çalışmaları Eylül 2018 de raporlaştırdıklarına işaret eden Coomaraswamy , "Myanmar da Arakanlı Müslümanlara ve diğer etnik azınlıklara ciddi insan hakları ihlallerinde bulunulduğu , insanlığa karşı suç ve savaş suçu işlendiğine dair bulgulara rastladık. Ancak , biz insan hakları alanında çalışıyoruz , suçluları cezalandırmıyoruz. Soykırımdan sorumlu gördüğümüz 6 generalin ismini verip , bu kişilerin soruşturulmasını talep ettik." diye konuştu.

Myanmar daki soruşturmaları süresince birçok "şok edici" bulguya rastladıklarını belirten Coomaraswamy , "Bunlardan birincisi , genç adamların maruz kaldıklarıydı. İkincisi ise özellikle evlerde ve gözaltı merkezlerinde kadınlara yönelik cinsel şiddetti. (Ordu mensuplarının) Çocuklara karşı da gaddarca davrandıklarını , bazılarını ailelerinden ayırdıklarını , bazılarını  canlı  canlı  ateşe  attıklarını öğrendik. Çok korkunçtu." ifadesini kullandı.

 

 

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
8 + 8 =