Kulak kiri nedir? Kulak temizliği nasıl olur?

Vücudun en dikkat edilmesi gerekilen bölgenin başında gelen  Kulak  ,  temizliği  en ince detayına kadar yapılmalıdır. Peki  Kulak   kiri  diğer adıyla buşon nedir?  Kulak   kiri  neden  olur  ve  Kulak   temizliği   nasıl  ve ne sıklıkla yapılır?

haber7
0

Kulak  kiri  olarak tabir edilen buşon aslında vücudun ürettiği salgılardır. Kulak  kiri  , cildin yağ ve ter bezlerinin salgısı ve epitelyum döküntülerden oluşur. Normal miktarda olması doğal kabul edilir. Buşon aslında kir değildir.  Kulak   kiri  olmadan ,  Kulak  kanalı , kulaklarınızı tahriş edebilecek ve enfekte edebilecek enfeksiyonlara daha duyarlıdır. Uzmanların konuyla ilgili yaptığı açıklamada şu konulara yer verilmiştir. “Aslında kulağımız kendi kendini temizler. Bu salgıların üretimi cilt yapısına bağlı olarak kimilerinde çok fazla kimilerinde çok az olabilir.  Kulak  içini kurcalamaya çalışmak ,  Kulak  pamuğu gibi yabancı cisimlerle içini temizlemek kulağın kendi kendini temizleme mekanizmasını bozarak temizlemek yerine kirlerin birikmesine yol açar” 

KULAK KİRİ NEDEN OLUR?

Kulak  kiri  , cerumen salgısının içten topladığı deri döküntüleri ve dıştan giren toz ve diğer partikülleri tutarak olduğu yerde birikmesi ve zamanla sertleşmesi sonucunda oluşmaktadır. 

AŞIRI  Kulak  KİRİ NASIL ANLAŞILIR?

Her insanın kulağı az ya da çok kir üretir. Kir  Kulak  kanalını tıkadığı zaman sesin  Kulak  zarına ulaşması zorlaşır. Bu durumda hastalarda  Kulak  tıkanıklığı , işitme azlığı , kaşıntı daha nadiren ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
4 + 9 =