Trump'ın bir tweeti'ne bakıyor

Çelik İhracatçıları Birliği Başkanı Aslan , "Temmuz ayında Donald Trump'ın bir  tweeti  ile gelen ek vergi , bir bakmışsınız yine bir gece atılan tweetle bitebilir. Türk çelik sektörü , o kadar dinamik

haber7
0

Çelik İhracatçıları Birliği (ÇİB) Başkanı Adnan Aslan , çelik sektöründe ve ihracatta yaşanan gelişmeleri değerlendirdiği basın toplantısında , korumacılık önlemlerinin damga vurduğu zorlu bir yılı geride bıraktıklarını belirterek , korumacılık önlemleri nedeniyle özellikle Kuzey Amerika pazarında ciddi bir daralma yaşadıklarını , söz konusu bölgeye ihracatın yüzde 15 ,1 düşüşle 1 ,9 milyon tona gerilediğini bildirdi.

 

 

Benzer şekilde Orta Doğu bölgesine olan ihracatta da yüzde 6 düşüş yaşadıklarını ve ihracatın 3 ,8 milyon tonda kaldığını aktaran Aslan , Türk çelik sektörünün bu pazarlarda düşüş yaşasa da gerek kalitesi gerekse de rekabetçi fiyatları sayesinde kendisine yeni pazarlar yarattığını ve bazı mevcut pazarlarda da ciddi büyüme sağladığını kaydetti.

Aslan , "2018 zorlu bir yıl olmasına karşın özellikle Asya pazarından Türk çeliğine ciddi bir ilgi oldu. 2018 yılında Asya pazarına miktarda yüzde 34 ,8 artışla 1 ,7 milyon tonluk ve değerde 51 ,2 artışla 961 milyon dolarlık çelik ihraç ettik. Filipinler ve Sri Lanka gibi bölgedeki yeni pazarlara ulaştık." diye konuştu.

 

 

Geçen yıl ihracatta yaşanan artışın sektör adına büyük bir başarı olduğunu vurgulayan Aslan , "Türk çelik sektörü olarak , 2018 i yüzde 20 ,8 artışla 21 ,4 milyon ton ihracatla tamamladık. ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
4 + 3 =