Rusya  Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Afganistan Özel Temsilcisi Zamir Kabulov ,  Rusya  ve ABD'nin Afganistan özel temsilcilerinin 22 Şubat'ta Ankara'da bir araya geleceğini söyledi.

haber7
0

Rusya nın başkenti Moskova da basına açıklamada bulunan Kabulov , Afgan siyasetçilerin , 5-6 Şubat ta Moskova da Taliban temsilcileriyle bir araya gelerek barış konusunu görüşemelerini değerlendirdi.

Kabulov , toplantının Afganistan daki siyasi gelişim sağlanmasında dönüm noktası için zemin oluşturduğunu belirterek , ana konunun  ABD  nin askerlerini Afganistan dan çekmesi ve barışın sağlanması olduğunu hatırlattı.

ABD Başkanı Donald  Trump  ın , sonuca varmadan çok fazla kaynak ve insan harcadığını söylediğini hatırlatan Kabulov , "ABD , nihayet bu savaşı sonlandırması gerektiğinin farkına vardı. Fakat şimdilik bununla ilgili konuşmak için çok erken" ifadesini kullandı.

"Rusya ve  ABD  nin Afganistan özel temsilcileri 22 Şubat ta  Ankara  da bir araya gelecek" diyen Kabulov , şunları dile getirdi: "Afganistan halkı barışı ve kendi devletini restore etmek istiyor. Afganlar çalışkan bir millet ve bu konuda güzel sonuçlar elde edilebilir. Moskova da yapılan toplantı bunu gösteriyor.  Rusya  olarak bu konuda Afganlara gerekli desteği vermeye hazırız."

Taliban ın siyasi hedeflerinin olduğuna işaret eden Kabulov , yabancı bir ülkeye ait ordunun Afganistan da olmasının istenmediğini belirtti.

Kabulov , terör örgütü  DEAŞ  ın Afganistan da başarılı olamayacağını ve Taliban a karşı ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
5 + 7 =