Bu kadar da vicdansızlık olmaz!

Türkiye’ye yönelik kur operasyonunu fırsata çeviren uyanıklar , gözünü işitme engelliye dikti. SGK’nın karşıladığı biyonik kulak ücretine doları bahane ederek peş peşe zam yapan fırsatçı

haber7
0

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) her yıl çok sayıda ileri derecede işitme kaybı yaşayan hastalara umut oluyor. Koklear İmplant adı verilen tek biyonik kulak doktorların uygun görmesi halinde hastalara ameliyatla ücretsiz uygulanıyor. Ancak Türkiye’ye yönelik ekonomik saldırıyı fırsat bilen tedarikçi şirketler çarşı pazarda fiyatları tırmandıran fırsatçılara özenip biyonik kulağın fiyatına zam üstüne zam yaptı.  

Biyonik kulaklık üreten firmalar , SGK’ya yaklaşık 24 bin TL’den verdikleri cihazın fiyatını önce 35 bin TL’ye çıkardı. Bir süre bu fiyattan alım yapılırken gözü dönen fırsatçılar son olarak cihazın fiyatını 10 bin dolar (yaklaşık 65 bin TL) fiyat çekti. Bir anda ücreti ikiye katlanan cihaz alımı durma noktasına geldi. 

DAHA DÜŞÜK FİYATLI

SGK yetkilileri duruma müdahale etti. İhaleye giden Devlet Malzeme Ofisi toplu alım için bir firmayla anlaşıldı.  SGK  , uygun fiyatla bu firmadan cihazı almaya başladı. Böylece hastaneler bir taraftan da biyonik kulak bekleyen hastalara cihazları hızlı bir şekilde ulaştırdı. 

YILDA 2 BİN HASTAYA UYGULANIYOR

Biyonik kulak işlemi , ileri ve çok ileri derecede işitme kaybı olan , işitme cihazından fayda sağlayamayan veya Koklear İmplant yerleştirilmesi uygun bulunan ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
4 + 5 =