Turkcell 5G’de dünyada bir ilke imza attı

 Huawei  Türkiye ve Lapis Havacılık Teknolojileri’nin Ar-Ge ekipleriyle birlikte çalışan  Turkcell  mühendisleri  drone  teknolojisinde farklı bir çözümü hayata geçirerek ,  5G  ile kontrol edilen ve 360 der

haber7
0

Turkcell’den yapılan açıklamaya göre , şirket ,  5G  çalışmaları kapsamında ilklere  imza  atmaya devam ediyor. Şirketin ,  Huawei  Türkiye Ar-Ge Merkezi ve yerli  drone  üreticisi Lapis Havacılık Teknolojileri iş birliğiyle geliştirdiği ve Türkiye’nin ilk  5G  teknolojisi üzerinden canlı sanal gerçeklik deneyimi yaşatan yerli  drone  unun test uçuşları başarı ile gerçekleştirildi.

5G teknolojisi üzerinden gerçek zamanlı yüksek hızda veri aktarımı da sağlanan bu yenilikçi uygulama ile  Turkcell  , bu çözümü 3GPP standartlarına uygun şebekede hayata geçirebilen dünyanın ilk operatörü oldu.

Pilot ile  drone  arasındaki mesafe sınırı ortadan kalkıyor

Turkcell’in iş ortaklarıyla birlikte geliştirdiği bu çözümle , düşük gecikmeli bağlantı ve  5G  kapsama alanı sayesinde pilot ile  drone  arasındaki mesafe sınırı ortadan kalkıyor. 

Türkiye’de ilk kez 3.5 GHz frekans bandı üzerinden sağlanan  5G  teknolojisiyle kontrol edilebilen  Turkcell   5G   drone  , 360 derece 4K kamerasındaki canlı görüntüleri yine  5G  üzerinden farklı konumda yer alan izleyicilere sanal gerçeklik (VR) gözlüklerinden izleyebilme fırsatı sunuyor. 

Drone uygulamalarına yeni bir boyut kazandıran bu çözüm sayesinde endüstriyel alanda petrol ve gaz boru hatlarının kontrolü ile tarım sektöründe tarlaların denetimi gibi ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
7 + 8 =