Makine ihracatı ocakta 1,3 milyar doları geçti

 Makine  İhracatçıları Birliği (MAİB) verilerine göre ,  Makine  sektörünün  ihracatı   ocakta  geçen yılın aynı ayına göre yüzde 12 artarak 1 ,3  milyar   doları  aştı.

haber7
0

MAİB tarafından yapılan açıklamaya göre , geçen yıl 17 ,1  milyar  dolar ihracatla ithalatı karşılama oranını yüzde 64 e yükselten makine sektörü ,  ocakta  1 ,3  milyar  dolardan fazla ihracat gerçekleştirdi.  MAİB  tarafından 22 alt sektör dahil edilerek hesaplanan bu rakam , geçen yılın ocak ayına göre yüzde 12 artışa işaret etti.

Açıklamada görüşlerine yer verilen  MAİB  Başkanı Kutlu Karavelioğlu ,  Makine  sektörünün gelişmiş ülkelerdeki marka gücünü yükselten çalışmalar yaptığını belirterek , bu yıl ihracatçıların yeni pazarlara erişimini artırmayı hedeflediklerini ifade etti.

Türk  Makine  sanayisinin ileri teknolojiye uygun üretim altyapısıyla gelişmiş ülke pazarlarında talep gören canlı bir sektör olduğunu vurgulayan Karavelioğlu , şunları kaydetti:

"2018 de ihracatını en fazla artıran sanayi gruplarından biri olan  Makine  sektörü , bu yıl için belirlediğimiz 20  milyar  dolar ihracat hedefine uygun olarak iyi bir başlangıç yaptı. Öte yandan  ocakta  faaliyetlerimiz hız kesmeden devam etti ve Almanya , ABD , İngiltere , İtalya ve Fransa en fazla ihracat gerçekleştirdiğimiz pazarlar oldu. Bununla beraber ihracat artış hızımız Cezayir , Polonya ve Fas gibi ülkelerde yüzde 20 leri geçti. Sanayinin tüm alt dallarında müşterilerimizin  Makine  ihtiyacına yanıt verirken , Türk  Makine  sektörünün pazar çeşitliliğini ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
3 + 3 =