Türkiye'ye giriş yaptılar! İşte fiyatı...

Soğandaki yüzde 184'lük artışın ardından alınan  ithalat  kararı kapsamında İran'dan beklenen  soğan  yüklü TIR'lar Türkiye'ye  giriş  yapmaya başladı. Van'dan Türkiye'nin çeşitli

haber7
0

Kuru  soğan  fiyatlarındaki artışın önüne geçilmesi , iç piyasa fiyatlarının makul seviyelerde tutulması ve spekülatif fiyat hareketlerine meydan verilmemesi amacıyla 2018 de yüzde 184 ile  fiyatı  en çok artan ürün olan kuru soğana  ithalat  yolu açıldı.

İthalat Rejimine Ek Karar ile kuru soğanda gümrük vergisi 28 Şubat a kadar sıfırlandı. Kararın ardından Van ın  İran  a açılan Kapıköy Gümrük Kapısı ndan ithal soğanlar da girmeye başladı.

Yaklaşık 10 gündür ithal soğanların geldiğini belirten işçiler , günlük 3-4 TIR ın sınırdan geçiş yaptığını söyledi. Her TIR ın ortalama 22-23 ton aldığını belirtilirken , gelen ithal soğanlar Van a  giriş  yaptıktan sonra Türkiye nin diğer kentlerine gönderiliyor.

TOPTAN SATIŞ FİYATI 3 LİRA

Van Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Vekili Faruk Biner ,  İran  dan kuru  soğan  ithalatının 10 gündür devam ettiğini söyleyerek , "Şu anda  İran  dan yoğun bir şekilde kuru  soğan  ithal ediyoruz. Belli bir süresi var. 28 Şubat son tarih ama bu süre uzatılabilir. Bizim aldığımız bilgiye göre soğanın toptan satış fiyatları 3 lira civarında" dedi.

İTHAL SOĞANA RAĞBET AZ

Öte yandan  İran  dan gelen ithal soğanlara Van da rağbet oldukça az. ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
8 + 8 =