Rusya internetin fişini çekecek!

 Rusya  , dijital olarak dünyanın geri kalanıyla bağlantısının kopması durumunda altyapısının nasıl çalışacağını test etmek için kısa bir süreliğine internet bağlantısını kesmeyi değerlendiriyor.

haber7
0

Teknoloji ile ilgili haberlere yer veren haber sitesi  ZDNet  in geçen hafta Rus haber ajansı RosBiznesKonsalting de (RBK) yer alan bir haberden derlediği makalesine göre  Rusya  2018 yılında geçen bir yasa tasarısı kapsamında bir deney gerçekleştirecek.

Aralık 2018 de parlamentoya sunulan yasa tasarısı kapsamında ,  Rusya  nın dijital dünya ile bağlantısının kesilmesi takdirinde internet altyapısı olan  Runet  in nasıl işlediğinin görülmesi amaçlanıyor.

Bu deneyin sonuçlarına göre Dijital Ekonomi Ulusal Programı adı verilen yasa tasarısı ile ilgili geri dönüşler elde edilecek , tasarıda değişiklik yapılabilecek.

Deneyin ne zaman gerçekleştirileceği bilinmiyor; ancak yasa tasarısıyla ilgili olarak son değişikliklerin yapılmasının öngörüldüğü 1 Nisan dan önce hayata geçirileceği düşünülüyor.

İÇERİĞİN DIŞARI ÇIKMASI ENGELLENECEK

Yasa tasarısının ilk haline göre  Rusya  nın yabancı bir saldırı sonucu dünyanın geri kalanıyla internet bağlantısının kesilmesi takdirinde Rus internet sağlayıcılarının  Runet  in bağımsızlığını sağlaması öngörülüyor.

Ayrıca Rus telekom şirketlerinin , bütün Rus internet trafiğini  Roskomnadzor  (Rusya nın telekom ve iletişim denetim-gözetim kurumu) tarafından onay verilen ya da yönetilen noktalara yöneltecek teknik uygulamaları ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
1 + 2 =