ABD Kongresi 'prensipte' anlaştı: Tekrar kapanmayacak!

 ABD  Kongresindeki Cumhuriyetçi ve Demokrat üyelerin  ABD  hükümetinin ikinci kez kapanmaması için sınır güvenliği konusunda "prensipte" anlaşmaya vardığı belirtildi.

haber7
0

Cumhuriyetçi Senatör Richard Shelby , basına yaptığı açıklamada , Cumhuriyetçi ve Demokrat üyeler arasında iç ve sınır güvenliği dahil 6 yasa tasarısı üzerinde  prensipte  anlaşma sağlandığını , her iki partiden iki temsilcinin konuyu görüştüğünü ve hükümetin kapanmaması konusunda mutabık kaldıklarını ifade etti. 

SINIR GÜVENLİĞİ İÇİN EVET , DUVAR İÇİN HAYIR

Anlaşmaya ilişkin medyaya yansıyan haberlerde ise Demokratların ,  ABD  Başkanı Donald  Trump  ın sağlamak istediği sınır güvenliği için 1 ,3 milyar dolar vermeyi kabul ettiği fakat sınıra duvar örülmesine karşı çıktığı belirtildi.

Trump ın , ABD-Meksika sınırına 5 ,7 milyar dolar bütçe gerektiren bir duvar örülmesini istemesi , Kongredeki Demokratların da buna izin vermemesi üzerine  ABD  federal hükümeti 35 günlüğüne kapanmıştı.

Daha sonra Temsilciler Meclisi ve Senatodan geçen üç haftalık harcamalar yasası ,  Trump  tarafından imzalanarak yürürlüğe girmiş ve Amerikan federal hükümetinin tarihinde gördüğü en uzun süreli kapanma dönemi sona ermişti.

UZLAŞMA OLMAZSA KAPANACAK

Trump , Beyaz Saray da konuya ilişkin bir açıklama yapmış , anlaşmada  Meksika  sınırına duvar için kendisinin istediği 5 ,7 milyar dolarlık bütçenin şimdilik ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
5 + 5 =