Çin'den 'savaşa hazırlık' adımı!

 Çin  Devlet Başkanı ve Merkezi Askeri Komisyonu Başkanı Şi Cinping , ordunun  savaşa  hazırlığa odaklanmasını öngören bir düzenlemeye imza attı.

haber7
0

"Halkın Günlüğü" gazetesinin haberine göre Şi , Çin Komünist Partisinin yeni dönemde orduyu güçlendirme hedefleri çerçevesinde , dünyanın en iyi ordusunun inşa edilmesi , ordunun savaş hazırlığına odaklanması , savaşma kabiliyetinin artırılması , disiplin ve denetiminin güçlendirilmesini içeren Çin Halk Kurtuluş Ordusu Askeri Eğitim ve Denetim Düzenlemesini imzaladı. 

1 Mart ta yürürlüğe girecek düzenleme kapsamında ordunun , yeni durumlar altında askeri eğitim stratejilerini pekiştirmesi , askeri eğitim denetiminin güçlendirmesi , gerçek savaş tatbikatları icra etmesi teşvik edilecek ve  savaşa   hazırlık  kabiliyeti artırılacak. 

DÜZENLEME , TÜRÜNÜN İLK ÖRNEĞİ

Düzenleme , türünün ilk örneği olarak değerlendiriliyor. Dünyada savunma bütçesi konusunda  ABD  nin ardından ikinci sırada bulunan Çin bu alana ayırdığı bütçelerle dikkati çekiyor. 

Savunma bütçesi̇ne 2011 den 2016 ya kadar gayri safi yurt içi hasılasının yüzde 10 ila 12 sini tahsis eden ülke , 2017 ve 2018 de bu oranı yüzde 7 ile yüzde 8 bandında tuttu. Ülkenin yıllık savunma bütçesi 2017 de yaklaşık 145 milyar dolar , 2018 de yaklaşık 174 milyar olarak açıklanmıştı. 

Yerli uçak gemisi ve hayalet savaş uçağıyla gündeme gelen Çin , Güney Çin Denizi nde hak iddia ettiği ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
9 + 3 =