Bölgede tansiyon had safhada: Topraklarımızı koruyacağız

Malezya'da iktidarda bulunan koalisyonun ortağı Halkın Adaleti Partisinin başkanı Enver İbrahim , "Güney Çin Denizi'nde tavrımız ,  Topraklarımızı  korumaktan yanadır" dedi.

haber7
0

Enver İbrahim ,  ABD  nin Virginia eyaletinde Uluslararası İslami Düşünce Enstitüsünce düzenlenen etkinlikte yaptığı konuşmada , Çin in Güney Çin Denizi ndeki yapay adalara üs inşa ederek egemenlik hakkı tanımasını değerlendirdi.

Bu konuda Güneydoğu Asya Uluslar Birliği (ASEAN) ülkelerinin birlikte hareket etmesi gerektiğini belirten Enver , "En iyi seçenek , ASEAN ülkeleriyle birlikte çalışıp güvenliğimizi korumaktır. Çünkü  ABD  den bu bölgeye daha olumlu bakmasını bekleyemeyiz." ifadesini kullandı.

ÇİN İLE İLİŞKİLER

Malezya nın Güney Çin Denizi tartışmalarında egemenliğini her zaman savunduğunu dile getiren Enver , "Güney Çin Denizi nde tavrımız ,  Topraklarımızı  korumaktan yanadır" diye konuştu.

ASEAN ülkeleri için Çin den gelecek yatırımların önemli olduğunu ifade eden Enver İbrahim , "Çin ile yakın ilişkiler sürmeli çünkü güçlü bir komşu ve güçlü bir ekonomi" dedi.

Enver , Malezya nın bundan önceki hükümet döneminde Çin ile imzaladığı 20 milyar dolarlık demir yolu projesi için Başbakan Mahathir Muhammed in müzakereleri sürdürmesini destekleyerek , "Ekonomimiz  had  safhadaki ödemelerden ötürü bu mega projeleri sürdürmeye imkan tanımıyorsa yeniden müzakere etmek gerekir. Devam edemiyorsak ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
2 + 1 =